Çocuk ana sayfaya dön  

 

02-05 Yaş Arası Aydede Hikayeleri     

Yangın Çıkaran Volkan   

Kumdan Kaleler   

Renkli Şehir

Bilge Dede Hikayesi      

Şimdi Uçurtma Zamanı

Şaşkın Tavşan ve Aydede                            

Cesaret ve İyilik  

Alaz'ın Şafak Sohbeti   

Paylaşmak Güzeldir    

Balıkçıların Masalı       

Ezop masalı "Ay Çeşmesi"          

Nasrettin Hoca "Birbirine karışan ayaklar"      

Bremen Mızıkacıları      

Taş Sektiren Çocuğun Hikayesi          

 Flüt Çalan Çocuk      

 Büyü Dükkanı 

Sarışın Dev'in Not Defterinden

Mesaj ve gerekli linkler sayfası

                               

Çocuk ana sayfaya dön

 

Şimdi Uçurtma Zamanı

Köyün bütün çocuklar duydukları boru sesiyle heyecanlandılar. Hepsi evlerinde, sokakta, bahçelerde dikkat kesildiler. Tepeden gelen ikinci boru sesiyle, hep birden , "Bu Bilge Dede" diye bağırıştılar. Fakat hiçbir şey anlamamışlardı çünkü bugün masal günü değildi.
 Bütün çocuklar dışarı çıkmış, tepeye doğru bakıyorlardı. Tepede elinde borusuyla duran Bilge Dede'yi gördüler. Bile Dede boruyu tekrar ağzına götürüp, üçüncü kez ve uzunca çalınca hepsi birden telaşlanarak tepeye doğru koşmaya başladılar.
 Tepeye köyden yüz metrelik bir yokuşla çıkılıyordu. Oraya ulaştıklarında, Bilge Dede'nin yardımcısı diğer çocukları da gördüler. Alaz, Deniz, Eren, Zeynep ve Dilan tepeye çıkan çocukları karşılıyordu. Tepedeki düzlükte bir çok masa tek tek ama birbirlerine yakın bir şekilde dizilmişti. Masaların boyu, çocukların rahatça ulaşabileceği kadar küçüktü ve üzerlerinde çıtalar, raptiyeler, ipler ve renk renk kağıtlar vardı.
 Görevli çocuklar, gelen çocukların ellerine küçük çekiçler ve küçük makaslar verdiler.
 Bütün çocuklar masalara yerleştiğinde, Bilge Dede geldi ve elini kaldırdı.
 Çocuklar merak ve sessizlik içinde onu izlemeye başladılar.
 Bilge Dede, "Çocuklar" dedi, "artık bahar geldi, havalar ısındı. Şimdi öğrenme ve oynama zamanı. Masalarınızdaki aletlerin ne işe yaradığını merak ettiğinizi biliyorum. Bugün hep beraber uçurtmalar yapacağız ve işimiz bittiğinde uçurmaya başlayacağız. Her çocuk kendi yaptığı uçurtmayı evine götürebilir. Unutmayın yaptığınız her şey aklınızı ve kalbinizi gösterir. Bu yüzden elinizden geldiğince güzel uçurtmalar yapın"
 Çocuklar çok heyecanlanmışlardı ve bir an önce başlamak için sabırsız sesler çıkarmaya başlamışlardı.
 "Unutmayın" dedi Bilge Dede, "uçurtmayı uçurmak kadar yapmak da güzeldir. Maymununuzun sözünü dinleyip, sakın acele etmeyin."
 Ufak tefek bir çocuk elini kaldırarak ayağa kalktı ve, "Ama Bilge Dede uçurtma yapmayı bilmeyenler ne yapacak?" diye sordu.
 Bilge Dede, "Onu da düşündük" dedi ve devam etti, "burada görevli arkadaşlarınız var. Sizlere yardım edecekler. Haydi başlayın" dedi.
 Bütün çocuklar, masaların üzerindeki alet ve araçları ellerine alıp, çıtaları yontmaya, çakmaya ve kağıt ve iplerden uçurtma kuyrukları yapmaya başladılar.
 Yardım isteyen çocuklara, görevli çocuklar yardım ediyordu. Deniz çıtaların birbirine nasıl çakılacağını gösteriyor, Eren çıtaların boyunu nasıl ayarlayabileceklerini anlatıyordu. Dilan ip ve kağıtlardan nasıl kuyruk yapılacağını, Zeynep ve Alaz ise kağıtların nasıl kesileceğini ve çıtalara nasıl geçirileceğini gösteriyorlardı. Herkes birbirine yardım ediyordu.
 Bir saat sonra ilk uçurtmalar gökyüzünde süzülmeye başlamıştı bile. Tüm uçurtmalar tamamlandığında gökyüzü rengarenk olmuştu. Çocuklar uçurtmayı görevli çocuklara veriyor, kendileri ipin ucunu tutp, koşmaya başlıyorlardı. İp gerildiğinde, uçurtmayı tutan çocuk bırakıyor ve uçurtma yavaş yavaş gökyüzünde süzülmeye başlıyordu.
 Küçük çocuklardan biri o kadar büyük bir uçurtma yapmıştı ki, uçurtma havalandığında ocuk da onunla birlikte havalanmaya başladı. Herkes korkuyla bağırmaya başladı.
 Bilge Dede görevli çocuklara, "koşun çocuklar" diye bağırdı.
 Uçurtmayla sürüklenen çocuk tepenin en yüksek noktasına doğru hızla gitmeye devam ediyordu. Aşağısı uçurumdu. Alaz'la Deniz uçarak sürüklenen çocuğun bacaklarını yakalayıp, tuttular ama uçurtma uçmaya devam ediyor, çocuklar da onunla birlikte köye doğru uçuyorlardı. Fakat giderek alçalmaya başlamıştı. Sonunda köydeki bir evin çatısına iniş yapmayı başardılar. Çocuklar sağ salim kurtulmuştu.. Tepedeki çocuklar, kurtulan çocukları alkışlayarak aşağı inmeye başladılar. Bilge Dede gelip, evin çatısındaki çocukları aşağı indirdi ve cesaretlerinden dolayı Alaz ve Deniz'i güzel bir uçurtmayla ödüllendirdi.
 Uçurtmalar günlerce gökyüzünü süslemeye devam etti.
 

Murat Kara

                                                                          

ilk ve Tek Arama Motoru!